فرواک

سرآغاز سخن

شاید بارها این جمله را شنیده باشید که « چرا به فکر تغذیه‌ی جسم فرزندانمان هستیم ولی از تغذیه‌ی روح آنان غافلیم».

تسلیم تسلیم. ببینید دستامم بردم بالا که یعنی تسلیمم. باور کنید که نمی‌خوام موعضه کنم. آخه منو موعضه؟ اصلا بهم میاد این‌کارا؟ ولی به خدا زور داره این همه سال گلو پاره کنی و سعی کنی بچه‌ات رو از همان ابتدا با کتاب‌های «خوب» آشنا کنی و بعد روزی با کتابی به خونه بیاد و با ذوق بهت بگه مامان اینو باید تو کلاس تعریفش کنم(یعنی خلاصش رو واسه هم‌کلاسی‌هاش تعریف کنه) و بعد اون وقت تو کتابو از دستش بگیری و وای دوست داری چی کنی؟ من که خواستم سرمو بکوبم به دیوار اما به حال سر بی‌گناهم دل سوزوندم و تمام عقده‌هامو هوار کردم. می‌گین چطوری؟ چطوری نداره که قربون، شما تا حالا داد نزدی؟ پاچه نگرفتی؟ ( البته حمل بر جسارت نشه شما و پاچه گرفتن؟!).


القصه چند سالی می‌شود که باب کتاب‌خوانی آن هم به منظور یادگیری و بهتر شدن جمله سازی و تقویت حافظه در مدارس باز شده. منکر خوبی این مطلب نیستم. اما جای تاسف دارد که بعضی‌ها فرق کتاب خوب را با بد نمی‌دانند. وقتی در مدارس(مثل مدرسه‌ی دخترم آیلین) می‌بینی کتابخانه‌ای سرتاسری هست که پر از کتاب است، آن وقت برایش کتابی را انتخاب می‌کنند_ این معلم با انصاف_ که خلاصه کند و آن کتابی نیست جز کتاب‌ دکه روزنامه‌ای، باید به تمام کتاب‌های مدرسه‌اش شک کنم یا نه؟ نمی‌دانم باز باید به حال این کودکان معصوم دل بسوزانم  که مادرانشان(البته که والدین منظورم بود) از حال آنها غافل‌اند یا به حال مدرسه‌ای با این وضع سواد معلم؟

تو را به خدا نگویید وضع نشر کتاب کودک مساعد نیست. اگر من ِنوعی کمی « فقط کمی» با چشم باز و با حوصله و با اندک آشنایی از روحیه و عواطف کودکم و همچنین با علم به اینکه  یک نکته‌ی آموزشی حتی، در کتاب مورد نظرم بخواهم باشد، حتما آن را در اولین شهر کتاب نزدیک به خانه‌ام خواهم یافت. چرا همیشه تقصیر را به گردن وضع نشر بیاندازیم. ناآشنایی ما والدین نسبت به عواطف و کتاب‌های مورد نیاز کودکمان  افسوس خوردنی است.

 این هم یک کتاب خوب برای گروه سنی ب و ج: 

( به نظر من این کتاب برای گروه الف و پیش دبستانی هم مناسب است. همه‌ی کتاب‌ها را که بچه‌ها خودشان نباید بخوانند، ما چکاره‌ایم؟ کنارش بنشینید و قصه‌های کوتاه‌ آن را برایش بخوانید قطعا"خودتان هم لذت می‌برید)

قصه‌های قد و نیم قد برای کودکان

مجموعه‌اول (جلد‌های 1 تا 5) و مجموعه دوم (جلدهای 6 تا 10)، نوشته‌ی فریبا کلهر، ناشر، واحد کودکان و نوجوانان موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه).  

نوشته شده در ۱۳۸٩/۱٠/۱٩ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ توسط اولدوز طوفانی نظرات () |

Design By : nightSelect.com