فرواک

سرآغاز سخن

فرانسوا پسری از خانواده‌ی اعیان بوده که بسیار خوشگذارن و زن‌باره بوده که یک‌دفعه خدا می زنه پس کله‌اش و با گدایی آشنا میشه که اسمشو می گذاره لئون. بعد یواش‌یواش درهای شناخت خداوندی به روش باز میشه و میشه قدیس فرانسوای اسیزی که بنیان‌گذار فرقه‌ی فرانسیسکن میشه و تو اون فرقه فقط مردم رو  با ارشاد به سمت فقر کامل و عشق کامل رهنمون می کنه. این فرانسوای قصه‌ی ما یک سری عقاید خاص خودشو داره که بفهمی نفهمی تو کت من یکی که نمیره. یکی‌اش عقاید سخت و مسخره‌ی او در مورد زنان هست. البته بر او حرجی نیست چون در قرن سیزدهم پس از میلاد می‌زیسته. فلذا...

فرانسوا ادامه داد: « زن‌ها در وجود من اعتماد نمی‌انگیزند. سده‌هاست که مار حوا گوش‌ها و لب‌های آن‌ها را می‌لیسد! مرا دچار وسوسه نکن. به زودی زنان دیگری گرد تو جمع خواهند شد و آنگاه بر بام صومعه‌ات می‌روند تا برادرها را تماشا کنند و مردها هم به بام صومعه‌هایشان خواهند رفت تا شما را نگاه کنند و عفریت شهوت از بامی به بامی به گردش خواهد آمد. نه! برخیز و نزد خانواده‌ات بازگرد ما اینجا زن‌ها را نمی‌پذیریم!»

-زن نیز آفریده‌ی خداست. او هم مانند مردها روان دارد و آرزومند است که این روان را رستگار سازد.

-برای شما زن‌ها راه رسیدن به خدا به گونه‌ی دیگر است. شما باید ازدواج کنید. فرزندانی به دنیا آورید و پاک‌دامنی و فضیلت را نه در تنهایی و انزوا بلکه در قلب جامعه شکوفان و تابناک سازید!

-برای پاک‌دامنی و فضیلت نمی‌توان مرزی شناخت. فضیلت باید بتواند شکوفا شود و هرکجا که باشد میوه‌ای ببار آورد منتهی فضیلت تنهایی را بیش از هر چیز دوست می‌دارد.

- نزد زن هوش و ذکاوت از بی‌شرمی و گستاخی ناشی می‌شود. ببینم چه کسی به تو آموخته است که برای هر مطلبی پاسخی داشته باشی؟

-قلبم!

.

.

.

فرانسوا کم میاره بالأخره و راضی میشه دختره ی خاطر خواهش بشه خواهر راهبه و مادر فقر...

فرانسوا پاسخ داد :«باشد که پدر آسمانی آن‌ها را یاری دهد. زیرا تنها اوست که می‌تواند زن، این درنده‌ی ترسناک را رام کند...»

.

.

.

 و بعدش موعظه‌ها و گریبان چاک دادن‌های زنان راهبه...

 ای خواهران، نگرانی من برای شما بیش از مردان است و دلم به حالتان می‌سوزد. زیرا شما زن هستید و به‌آسانی آبدیده  و محکم نمی‌شوید...

از: سرگشته‌ی راه حق، نیکوس کازانتزاکیس، منیر جزنی، امیرکبیر، چاپ دهم، 93، 351 صفحه.

نوشته شده در ۱۳٩٥/۸/۱٦ساعت ۳:٤۳ ‎ق.ظ توسط اولدوز طوفانی نظرات () |

Design By : nightSelect.com