25 کتابی که باید قبل از 25 سالگی خواند (2)

" ایستادگی" نوشته‌ی استیون کینگ

مسخره کردن را کنار بگذارید. به رغم ناباوری ناگزیر شما، من باید با کمال میل بگویم که رمان ایستادگی یکی از بهترین کتاب‌هایی است که در 100 سال اخیر نوشته شده است. اگر بخواهم خودم را با این خطر مواجه کنم که استادان دانشگاه‌های دنیا من را به‌خاطر این حرفم به آتش بکشند، باید بگویم یکی از بهترین‌ رمان‌های 200 سال اخیر [است]. داستان ماراتن گونه این رمان درباره‌ همان مضمون کهن رویارویی خیر و شر است؛ ایجاد توازن بین واقعیت بی‌پرده و خیال. استیون کینگ در این رمان تصویر مخوفی را از آمریکای پس از آخرالزمان که بازماندگان با تقلا می‌خواهند آن را بازسازی کنند، نشان می‌دهد. قلب رمان ایستادگی درونی همین شخصیت‌هاست. شخصیت‌هایی که طنین و عمقشان باعث می‌شود که رمان مزبور به عنوان یک اثر مدرن خواندنش واجب شود.

"مزرعه‌ حیوانات" نوشته‌ی جورج اورول

تمثیل کلاسیک جورج اورول در مورد خطرات کمونیسم، رویای هر بچه دبیرستانی تنبل است. کتابی سرگرم‌کننده که راحت خوانده می‌شود. از همه بهتر تعداد صفحات آن است که 144 صفحه بیشتر نیست. ولی کم بودن حجم کتاب ربطی به اهمیت آن ندارد؛ مزرعه حیوانات انتقاد تند و تیزی از فساد اتحاد جماهیر شوروی است. در این داستان حیوانات در مزرعه‌ای در انگلیس علیه انسان‌ها شورش و سپس انقلاب می‌کنند. خواندن این کتاب به یاد ماندنی از واجبات [ واجبات شرعی!!] است؛ واقعا کدام یک از ما می‌تواند سفر باکستر آن اسب دوست‌داشتنی به کارخانه چسب‌سازی را فراموش کند یا آن فرمان شماره هفت معروف را که می‌گفت:" همه‌ی حیوانات با هم برابرند، ولی بعضی‌ها از دیگران برابرترند!". این اثر شاهکار جورج اورول و از معروف‌ترین آثارش هم برابرتر است.

"در جاده" نوشته‌ی جک کرواک

داستان نیمه بیوگرافی ‌گونه کرواک درباره سرگردانی‌های سال پارادایز و دین موریاتی که هر دو اهل شهر نیویورک هستند ـ نماینده شاعران نسل بیت در ده 1950ـ است. هر کسی که از روزمرگی‌ها خسته شده و آرزو دارد که جای دیگری باشد، با این رمان ارتباط برقرار می‌کند.

"غول‌های نامرئی" نوشته چاک پالانییوک

داستان رمان غول‌های نامرئی با یک حادثه وحشتناک شروع می‌شود که در پی آن شانون ـ شخصیت اصلی رمان ـ کاملا دفرمه می‌شود. از زمانی که در بیمارستان بستری است با شخصی به نام برندی الکساندر آشنا می‌شود. برندی او را به سفری دور تا دور آمریکا می‌برد. غول‌های نامرئی، مثل رمان معروف‌تر پالانییوک یعنی باشگاه مشت‌زنی از جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، به شدت انتقاد می‌کند؛ هر چند در اینجا او به وساس‌ما( آمریکایی‌ها) نسبت به زیبایی و اینکه چگونه با اهمیت دادن به نظر دیگران به خودمان استرس وارد می‌کنیم، می‌پردازد. ولی در عین‌حال طنز تلخی که در سرتاسر این رمان وجود دارد، خنده را بر لبمان می‌نشاند. خواننده با پایان رساندن این رمان، ایده‌آل‌های جامعه‌ای که درآن زندگی می‌کند، برایش زیر سؤال می‌رود.

"موش‌ها و آدم‌ها" نوشته‌ی جان اشتاین‌بک

این رمان، داستان دو دوست در دهه 1930 است که می‌خواهند جا و مکان مستقلی از خودشان داشته باشند. آنها که کارشان کارگری در مزارع است، در جست و جوی کار، از یک مزرعه به دیگر می‌روند. این دو در پایان شغلی پیدا می‌کنند و رویاهایشان به پایان می‌رسد. این رمان کوتاه بازتابی از بدویت طبیعت انسان و در مورد امیال و معصومیت و شر است. این رمان از ما می‌خواهد که در مورد آنچه می‌پنداریم می‌فهمیم و همچنین انگیزه‌های واقعی‌مان فکر کنیم.

" ساحره سوزان" نوشته‌ی آرتور میلر

آرتور میلر این نمایش‌نامه را که ترجمه درست عنوان آن "بوته آزمایش" است، در دوره مک‌کارتیسم نوشت. زمانه تغییر می‌کند ولی این تمثیل قوی به ما یادآور می‌شود که میل شدید انسان‌ها برای در دست گرفتن قدرت هرگز به پایان نمی‌رسد.

"اسماعیل: ماجرای جان و تن" نوشته‌ی دانیل کویین

این رمان که به قصد پیشنهاد راه‌حل برای حل مشکلات جهان نوشته شده است، نشان می‌دهد که انسان‌ها چگونه با طبیعت ناهماهنگ شده‌اند. شخصیت عنوان رمان، یک گوریل است که یاد‌گرفته چگونه با انسان‌ها ارتباط کلامی داشته باشد. گفتگو‌های عمیق و فیلسوفانه‌ای بین این گوریل و انسان‌های انجام می‌گیرد. هر چند بعضی از قسمت‌های این کتاب محکوم به ساده‌انگاری است ولی کوئین برای نجات‌دادن راه‌حل‌های تفکر برانگیزی پیشنهاد می‌دهد.

" ملت فست‌فود خور" نوشته‌ی اریک شلویزینگر

شما یک نفر را به من نشان بدهید که از سال 2001 تاکنون گیاه‌خوار بوده تا من به شما یک نفر را نشان بدهم که کتاب ملت‌ فست‌فود خور را خوانده باشد. این کتاب به این دلیل در این فهرست 25‌تایی آمده که باعث می‌شود مردم در مورد سبک زندگی‌شان تجدید‌نظر کنند.

"کنت مونت کریستو" نوشته‌ی الکساندر دوما

در این عشق و انتقام ، ادموند دانته ـ ملوان جوان ـ هیچ‌چیزی نمی‌خواهد به جز اینکه با نامزدش، مرسده ازدواج کند و زندگی آرامی داشته باشد ولی چند توطئه‌گر برای او پاپوش درست می‌کنند و او را برای مدت چهارده‌سال به دلیل خیانت به زندان می‌فرستند و او پس از آزادی به سراغ آنها می‌رود تا انتقام بگیرد.

" ماجراهای تام سایر" نوشته‌ی مارک تواین

قصه پر و پیمان و پر نشاط پسرکی که در سواحل رودخانه‌ می‌سی‌سی‌پی بزرگ می‌شود؛ داستانی عالی که مملو از آدم‌های شرور و دزدان دریایی و در رفتن از زیر بار مسئولیت‌های مختلف است.

" همه چیز از هم می‌پاشد" نوشته‌ی چینوآ چه به

شما چه طرفدار رمان تاریخی باشید و چه نباشید. این کتاب بی‌نهایت راضی‌کننده است. داستان این رمان که ماجرای آن در آفریقای پسا استعماری می‌گذرد، درباره زندگی پسری به نام اوکونکوو از قبیله ایگبو است. او با تلاش‌های خود، به یکی از پولدار‌ترین آدم‌های روستایش تبدیل می‌شود ولی در پی یک بد‌شانسی همه چیزش را از دست می‌دهد. این رمان نشان می‌دهد که خانواده اوکونکوو برای بازیابی ثروت و موقعیت از دست رفته‌شان چگونه تلاش می‌کنند. در این میان، استعمارگران انگلیسی وارد سیستم قبیله‌های آفریقایی می‌شوند که در پی آن، دردسرهای اوکونکوو هم بیشتر می‌شود.

" ترس و تنفر در لاس‌وگاس" نوشته‌ی هانتراس تامپسون

این رمان کتابی نیست که درسی به خواننده خود بدهد ولی خواندن آن به عنوان برشی از زندگی بسیار سرگرم‌کننده است.

پسا فرواک نوشت:

1.منبع اصلی این 25 کتاب پیشنهادی در دسترس من نیست! یعنی به واقع نمی‌تونم پیشنهاد درست درمون بدم برا خوندنش.

/ 15 نظر / 252 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین(گیلانی)

سلام قلعه حیوانات فوق العاده است. من هر چند وقت یک بار کتاب رو می خونم. والبته رمان 1984 که تو این لیست نیست. به نظرم لا اقل کتابهای اورول و جان اشتاین بک رو نمی شه خیلی محدود به سن کرد. ممنون و خدا قوت[گل]

نیکادل

سلام ای وای بر مرزهای پشت سر ... حالا که ما چهار پنج سالی هست که از اون مرز گذشتیم چه باید کرد؟ گمونم 4 یا 5تاش رو بیشتر نخوندم. عجیبه من حتی اسم بعضیاش رو اولین بار بود می شنیدم. به هرحال فردا مال ماست و امروز در دستانمان. امید که از خجالت نخوانده ها به درآییم.[لبخند]

nafas

سلام دوست من خوبی؟راستش منم یه چندتایی از این کتابها رو خوندم ولی حالا حس میکنم دوباره خوندن اونا بعداز 25سالگی دید جدیدی از همون کتاب به ادم میده.گاهی برداشتم از همون مطلب کاملا متفاوت از سالها قبله.

NiiiiiZ

اوهوم باهات موافقم، فقط خیلی سنی نیست، بیشتر سلیقه ایه![نیشخند]

لیلی

اتفاقا كتاب جك كرواك از اون كتابهاست كه تازه بعد 25 سالگي مفهومش درك ميشه... درك آلن گينز برگ و نسل بيت خيلي سخته

فرشته

سلام خوبی؟ ممنون از مطالب جالبت سعی میکنم کم کم همه بیست و پنج تارو بخونم موفق باشس

sahar

سلام اونوقت واسه ماهایی که بالای 29 سال داریم چی؟

ن.ا

سلام . بابت لیست ها خیلی ممنون. من هنوز مرز شما رو رد نکردم !!! ولی از مکالمه ای که تو قسمت نظرات داشتید هم لذت بردم ;)

Masoume

خیلی خیلی ممنون بابت لیست کتابها :)

مداد مست

فکر کنم فقط تام سایر رو خوندم ....[ناراحت]