معرفی رمان " زمان رازداری" نوشته‌ی سیمون دوبوآر

زمان رازداری بر مبنای زندگی واقعی زوجی از آشنایان دوبوآر نوشته شده است. زوجی که در دوران خود تشنه‌ی مدرنیته و نوآوری بودند اما حالا در نقش پدر و مادر، قربانی افکار تحمیلی پیشینیان خود هستند و درک درستی از حرکت‌های جدید در جامعه و به ویژه جهان‌بینی جوانان ندارند.

زمان رازداری رمانی است آموزنده و بازنگری منصفانه‌ای است به معیارهای ارزشی، فرهنگی سال‌های شصت و هفتاد میلادی اروپا یعنی پس از جنگ جهانی دوم و احتمالا مقدمه‌ای است بر تجدید‌نظر‌ها در معیارها و ضد ارزش‌ها در خانواده‌ها. خانواده‌هایی که در جوانی و به نوبت خود بر این باور بودند که جهان حداکثر در هر دهه معیارهای سنجش جدیدی می‌طلبد، پس قاعدتا حالا می‌بایست برای نیازهای نسل بعدی یعنی فرزندان خود درک درستی داشته باشند، به عبارت دیگر عملکرد فرزندان اگر صحیح و منطقی باشد، حتی اگر در تناقض با نسل‌های پیشین، نگرانی ندارد. اینان اگر موجودات مفیدی در جامعه‌ی انسانی شدند، ضمانت موجهی است در جهت مشروعیت انتظارات آنان از اجتماع بزرگتر‌ها وگرنه با تضادهای مقطعی در نسل‌های گوناگون، نه برخورد شخصی و موضع‌گیری‌های حاد حاصلی دارد و نه کینه‌توزی‌ها در درازمدت. کوشش باید در جهت یافتن راه‌حل‌های عملی در زمان و مکان و با درنظر گرفتن داده‌های موجود باشد... یادداشت مترجم، ابتدای کتاب.

برگزیده‌هایی از متن کتاب:

... مسئله انرژی نیست. من بی نوشتن و کار ادبی نمی‌توانستم به زندگی ادامه دهم. واقعا چرا؟ چرا خواسته‌ام فیلیپ ( پسر راوی ) یک روشنفکر علاقه‌مند به فرهنگ و ادب دربیاید، درحالی‌که آندره ( شوهر راوی) او را به راه‌های دیگر تشویق می‌کرد؟ در مورد خودم تردید ندارم که در کودکی و نوجوانی کتاب‌ها مرا از نومیدی نجات داده‌اند و به این نتیجه رسانده‌اند که مقوله‌ی فرهنگ بالاترین ارزش‌هاست. من به این امر اعتقاد دارم و حاضر به تجدید نظر در مورد آن نیستم...ص 23.

گرچه من زندگی کودکی و جوانی‌اش را شکل داده بودم، اما اکنون فقط شاهد آن دوران‌ها از راه دور بودم. این سرنوشت مشترک همه‌ی مادرهاست. اما کسی چه می‌داند. همه‌ی مادرها امید دارند که هیچ‌گاه چنین نخواهد شد...ص 33.

پیری دوران ارضاء‌هاست. وقتی انسان زندگی سختی در گذشته داشته و روزهای عمرش را کم و بیش دیگران از چنگش درآورده باشند، در این سن پیری احساس آسودگی می‌کند...ص 90.

من هم چون میوه‌ای با جسم فرسوده، پوسیده می‌شدم، اما رسیده نمی‌شدم. دیگر نیرو و شادابی سابق را نداشتم. توانایی نوشتن را نداشتم. از جانب پسرم به آرزوهایم خیانت شده بود و همه‌ی آن‌ها بر باد رفته بودند. چیزی که بیش‌تر از همه غمگینم می‌کرد این بود که میان من و همسرم هم همه‌چیز فرو می‌ریخت و مسائل میان ما فاصله می‌انداخت و مهر و علاقه را نابود می کرد. من خود را فریب می‌دادم که دارم اوج می گیرم. در صورتی که در سراشیبی بودم. در راهی که پیش گرفته بودیم، سریعا به پیرمرد و پیرزنی در کنار هم تبدیل می‌شدیم...ص 92.

پسافرواک نوشت:

1. احساس کردم مترجم بهتر درباره‌ی این کتاب توضیح داده و بنابراین من چیزی ننوشتم.

2. زمان رازداری، سیمون دوبوآر، ترجمه‌ی شهلا حمزاوی، چاپ اول، 89، قطره، 110 صفحه،3000 تومان.

3. خواندن مجموعه داستان پونز روی دم گربه نوشته‌ی آیدا مرادی آهنی که جزو تازه‌های نشر چشمه است  رو به همه‌ی دوستان توصیه می‌کنم.

4. این کتاب ترجمه‌ای است از  La femme rompue نوشته‌ی  Simone de Beauvoir.  

/ 10 نظر / 62 بازدید
آنا

کتاب la femme rompue به معنی زن وانهاده یا ساده تر وانهاده در سال 1968 تو فرانسه با دو تا داستان دیگه با نامهای تک گویی و اینی که تو در بارش نوشتی یعنی سن رازداری چاپ شده ...که فکر کنم اینجا شهلا حمزاوی فقط داستان سوم رو برای ترجمه انتخاب کرده ولی خیلی خیلی برام جای سواله که یعنی انو نمی دونسته خوب حداقل این قدر می فهمیده که ترجمه la femme rompue زمان راز داری نمی شه شاید هم تو اشتباه کردی فرواک جان و کتاب شامل سه داستانه که تو اشتباهی ...نمی دونم ......دارم شاخ در می آرم "وانهاده " از کارای جنجالی دوبووار هستش که تو یکی از مجلات فرانسوی با نقاشیهای خواهر دوبووار چاپ شده و کلی هم خواننده داشته

آنا

حالا واقعن خانم حمزاوی تو کارشون واردن؟

درخت ابدی

سلام. از "وانهاده" ترجمه‌ی ناهید فروغان (نشر مرکز) تو بازار هست. شاید مترجم عنوان رو عوض کرده، ولی باید توضیح می‌داد. این یکی از کتاباییه که بارها خواستم بگیرمش و موکولش کردم به آینده. این جمله‌ی پشت جلدش برام جالب بود: رخنه در ژرفای روح یک زن.

ترانه

سلو من اومدم. پونزو هستم باهات...[نیشخند][نیشخند]

سفینه ی غزل

"وانهاده" رو خیلی وقت پیش خوندم . این کتاب و خون دیگران به نظرم شاهکارای دوبوارن. معروفه که به قدری ملموس و واقعیه که به نوعی ممکنه زندگینامه ی نویسنده باشه.

ققنوس خیس

من هم این کتاب رو خیلی وقت ÷یش خوندم ... اتفاقن چند روز ÷یش یکی از دوستان مهمانی فرانسوی داشتیم ، و ازش درباره ی تلفظ صحیح دوبوار ÷رسیدیم ... بانمک می شود تلفظش !

لیلی

منم تعریف این کتاب پونز روی دم گربه رو زیاد شنیدم... منم مطالعه ی نمایشنامه ی مرد یخین می اید اثر یوجین اونیل رو بهت توصیه می کنم فرواک واقعا نمایشنامه ی عالی ایست یعنی عاشق اونیل میشی دلت میخواد بوسش کنی از بس قشنگ می نویسه...

لیلی

به ققنوس خیس: تلفظ فرانسوی اسم دو بووار میشه دوو بو ووآغ[چشمک]