تابستانه

1. دیدین طرف از اولِ زندگی ش هی ظرف خریده، هی پرکرده کابینت و بوفه رو از مدل های بروز شده و نشده، حالا که می خواد دو نفر رو مهمونی بده، تمامِ وسایلِ سفره رو از دم یه بارمصرف می چینه، ادعای دوست داشتنِ محیط زیست هم داره سر سفره، که چی؟ همه ش کاغذیه. حالا کاغذی واسه طبیعت مضر نیست؟

2. دقت کردین همه مون بلااستثنا تو یخچالمون بطریِ هزاربار مصرف شده ی آب معدنی یا نوشابه داریم که بجای بطریِ شیشه ایِ آب ازش استفاده می کنیم؟ تازه شم وقتی می خوایم بریم مسافرت، پرش می کنیم و می ذاریم تو فریزر که آب یخ داشته باشیم برا راه. یا وقتی گرمای تابستون بهمون فشار میاره، می ریم سوپری و آب معدنی یخی می خریم. 

3. دیدین مغازه دارا، اینایی که آبلیمو، آبغوره ی تازه می فروشن، بطری هاشون همون بطری های لعنتی چندبارمصرفه که من به ش آلرژی دارم. حالا کیه بیاد دم از دونستن بزنه و چندتا جمله ی علمی بگه و فرمول و فرمول کشی که چی؟ زنجیره های این پلیمر کوفتی رو همین اسیدِ ناقابل از هم باز می کنه.

4. خداوکیلی دقت کردین چقده راحت شده غذا گرم کردن و همیشه نون داغ داشتن سر سفره هامون رو. که چقدر راحت نون سنگک رو تو فریزر انبار می کنیم و با یه دکمه و سیم ثانیه صبحونه ی دبش. هو تو تو. یا چقدر راحت یخ زدایی می کنیم گوشت هامونو؟ حالا کیه که بیاد و بگه همین اشعه های غیر مضری که می گن، مولکول های غذا رو از حالت پایه به حالت برانگیخته جهش می ده. شیمی دبیرستان که یادتونه؟

5. شنیدین می گن قدر عافیت آن کسی داند که ... از وقتی بچه های مفید رو دیدم و از وقتی فرزندم، یعنی بهبودی ش، یک ماه تمام، همه ی آرزوی ما بود، حالا، اگه بود مثل اون طفلک ها، یا اگه می شد، این قدر که اونا خوبن، خانواده هاشون، فهمیدم که من نمی تونستم باشم. راست می گم. من ظرفیتِ دیدنِ آب شدن و از پادراومدنِ بچه م رو ندارم. شمام ندارین. می دونم. بیاین همه مون یه تکونی به خودمون بدیم. همین. والسلام. نامه تمام.

پسافرواک نوشت:

رتبه ت مبارک، دکتر بعد از این.

/ 4 نظر / 32 بازدید
آقای متوهم

بله ،متاسفانه چیزهایی از این دست زیاده و داره رفته رفته بیشترم میشه، "همه با هم بگوییدخدا عاقبتمان را به خیر کناد و دیگر هیچ مگویید!" این جمله آخر رو به سبک قاضی شارح تو سربداران بخونین:)

زنبور

قبول دارم. به قول معروف میگن خدا سرما رو به اندازه بالاپوش آدمها میده. هیچکس طاقتش رو نداره آدمها وقتی مجبور میشن تن میدن به اون موقعیت. ولی خیلی سخته فقط گفتنش راحته

شیرین

سلام اولدوز عزیز. اینکه همه واقعا و نه فقط ظاهرا، دغدغه حفظ محیط زیست را داشته باشند واقعا ایده آل خواهد بود. همانطور که اشاره کردید کسی که واقعا این موضوع را در قلب عزیز داشته باشد در شیوه زندگی خود تجدید نظر خواهد کرد تا در حد امکان از تولید زباله غیر قابل بازیافت بکاهد. فقط چند نکته را می خواستم یادآور شوم: زباله های کاغذی صد در صد قابل بازیافت هستند و میشود ازشان مجددا کاغذ تولید کرد. اما چون در ایران چنین عملیاتی انجام نمی گیرد، قطعا تولید بیشتر زباله کاغذی به معنای از دست دادن سلولز بیشتر و صدمه به طبیعت است. آبغوره و آب لیمو در رده اسیدهای بسیار ضعیف هستند. اگر قابلیت واکنش دهی آنها کمی، فقط کمی بالا بود در وحله اول به بافت اندام های داخلی انسان آسیب می رساند. نکته دوم اینکه پیوندهای مواد پلیمری خیلی هم سست نیستند. کمااینکه فقط بخش کوچکی از پلیمرها بازیافت می شوند و مابقی حداکثر بعنوان "پرکننده" در محصولات دیگر بکار می روند. با همه اینها استفاده از بطری شیشه ای برای نگهداری مایعات از هر نوعش، بهترین راه حل است. پلیمرهای بطری های آب حاوی فتالات هستند که در دراز مدت در آب حل می شود و در آقایان

شیرین

[چشمک] اینهم از مکانیسم خودکار پرشین بلاگه که جلوی وراجی آدمی مثل من رو بگیره! یادم نیست دقیقا دیروز چه چیزی به ذهنم آمد. فقط یک نکته در مورد مایکروویو. انرژی این ناحیه از طیف برای جهش یک الکترون از سطح پایه به سطوح بالاتر کافی نیست. مکانیسم عمل امواج این ناحیه اینه که انرژی جنبشی اتم ها و مولکول ها رو افزایش میدن و از برخورد آنها با هم، جسم تحت تشعشع - در اینجا غذا - گرم میشه. بنابراین هیچ خطری وجود نداره و تهدیدی هم از بابت موتاسیون نیست. اگر به این راحتی میشد در الکترونها جهظ ایجاد کرد که خوب بود! کمی از هزینه های آزمایشگاه های شیمی و فیزیک کم میشد [چشمک] خیلی به این آداب و رسوم قدیمی ها اعتماد نکنید. بعضی هایشان موثرند و خیلی ها هیچ اساس علمی ندارند. ثابت انحلال فلزات - در اینجا طلا - در آب بسیار پایینه. اساسا علت قیمت بالای طلا و فلزات با ارزش مثل پلاتین، روتنیم و ... خواصی ست که آنها را از سایر مواد متمایز میکند. فقط کافیست فکر کنید که بیشتر طلای استخراج شده را از رودخانه ها بدست می آورند! با صاف کردن آب با الک و برای جدا کردن مواد معدنی ای که حاوی طلا هستند تا بعد طلای با عیار بالا را با ترکیبات سیانور