25 کتابی که باید قبل از 25 سالگی خواند (1)

 

"فارنهایت 451" نوشته‌ی ری برادبری

ماجرای این رمان کلاسیک در زمان آینده رخ می‌دهد؛ زمانی که ماموران آتش‌نشانی کارشان خاموش کردن آتش نیست بلکه نماد دانش بشری یعنی کتاب‌ها را به آتش می‌کشند. در این داستان که در دنیایی تخیلی و تیره و تار رخ می‌دهد، دولت قدرتمند حاکم کتاب‌ها را در جامعه قدغن می‌کند و هر کسی که کتابی داشته باشد، مرتکب بد‌ترین جرم ممکن شده است. بزرگترین رمان برادبری در واقع مؤید ارزش علم و دانش است؛ به‌طور کلی خوانندگان به مخالفان سرسخت سانسور و نگهبان‌های خودگمارده رهایی از نظارت دولتی، تبدیل می‌شوند.

"قدرت فرد" نوشته‌ی برایس کورتنی

اگر شما در زندگی‌تان دنبال منبع الهام می‌گردید، دست از جست و جو بردارید و کتاب قدرت فرد را بخوانید. قدرت فرد که ماجرای آن در آفریقای جنوبی و در دوران جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد. راوی داستان شخصیتی به نام "پیکی" است. پیکی یک پسر انگلیسی است که دوران کودکی‌اش تحت اذیت و آزار مداوم هم‌سن و سال‌هایش می‌گذرد. پیکی راه‌حل مشکل خود را در این می‌بیند که به سراغ ورزش بوکس برود. او در رویاهایش آرزو دارد که قهرمان نیم‌وزن مسابقات جهانی بوکس بشود. داستانی که در این کتاب کلاسیک روایت می‌شود، شرح ماجرای رویارویی حضرت داوود و جالوت است، منتها در اینجا جالوت یک کشور است. این رمان نه تنها عواطف شما را دگرگون می‌کند بلکه بسیار زیبا نوشته شده و تصویر واضح و شفافی از افریقای قبل از آپارتاید نشان می‌دهد. رمان قدرت فرد به شما امید و الهام می‌بخشد و به شما نشان می‌دهد که هر فرد چه توانایی‌های گسترده‌ای دارد.

"کشتن مرغ مقلد" نوشته‌ی هارپلی

رمان کشتن مرغ مقلد درباره‌ی یک وکیل است که در یکی از شهرهای کوچک جنوب امریکا زندگی می‌کند و وظیفه‌‌ی نامحتمل دفاع از یک مرد سیاه‌پوست که محکوم به تجاوز به عنف به یک زن سفید‌پوست است، برعهده‌اش گذاشته می‌شود. داستان این رمان که شرح به بلوغ رسیدن هم هست، از زاویه دید بچه‌های وکیل ("اسکوت" و "جم") و دوستشان "دیل" روایت می‌شود. این کتاب هاپرلی اثری کلاسیک از یک دوره در تاریخ کشور امریکاست. این کتاب با سادگی خاص خودش یک دوره‌ی زمانی، معصومیت جوانان، و دوره‌ای از دهه 1950 تاریخ امریکا را که نژاد‌پرستی در آن متداول بوده نشان می‌دهد. انگیزه‌ی خواندن این کتاب صرفا انتقاد از گذشته تاریخ امریکا نباید باشد بلکه باید در مورد طرز فکر حاکم بر جامعه امروز هم صادق باشیم.

"جنگل" نوشته‌ی آپتون سینکلر

رمان جنگل که داستان افشاگرانه‌ای در مورد سویه تاریک رویای امریکایی دارد، وقایع‌نگاری زندگی یک خانواده مهاجر اهل کشور لیتوانی است که با تلاش‌ و تقلای بسیار می‌خواهند در شیکاگو موفق بشوند. شرح دقیق سینکلر در مورد وحشتناک بودن کارخانه‌های بسته بندی گوشت در امریکا بسیار تکان‌دهنده است. سوسیالیسم پنهان در این رمان، تصویر امریکا را در دوره‌ای نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ امید و رویاها و بعضی وقت‌ها زندگی آدم‌ها را می‌بلعیدند.

"سرچشمه" نوشته‌ی این رند

این رند که محصول اتحاد جماهیر کمونیستی بود. دوتا از رمان‌های بزرگ و البته بحث‌انگیز دوران خودش را نوشت؛ یکی سرچشمه و دیگری اطلس شانه بالا انداخت. این دو رمان که با نثر درخشانی نوشته شده‌اند، درباره‌ی عشق و حتی پرستش ذهن آدمی است. فلسفه‌ی عینی‌گرایی رند، در رمان سرچشمه مورد کند و کاو قرار می‌گیرد و در رمان اطلس شانه بالا انداخت، به ثمر‌دهی می‌رسد. بسیاری از ایده‌ها و افکار رند، بیش از حد افراطی و مبالغه آمیز هستند ولی با این‌حال همه باید با افکار او آشنایی داشته باشند.

"مخمصه" نوشته‌ی جوزف هلر

داستان مخمصه درباره‌ی یک گروه مرد است که در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم در ساحل ایتالیا مستقر می‌شوند. داستان هلر حول محور شخصیتی به نام "یورسان" می‌چرخد؛ مردی که به پوچی و بی‌معنایی جنگ پی‌ می‌برد و همیشه به دنبال راهی می‌گردد تا از انجام دادن وظایفش شانه خالی کند. غیر منطقی بودن محض کارهایی که مردان دور و بر یورسان انجام می‌دهند، نماد قدرتمندی از پوچی و بی‌معنا بودن جنگ است. رمان مخمصه، مانند ساحره سوزان آرتور میلر در هر عصر و دوره‌ای از تاریخ از جمله زمان حاضر حامل پیامی قدرتمند است.

"گتسبی بزرگ" نوشته‌ی اف اسکات فیتز جرالد

گتسبی بزرگ که داستان آن در دهه 1920 و در لانگ آیلند رخ می‌دهد، داستان شخصیتی به نام" نیک کاراوی" را روایت می‌کند؛ او شخصیتی جیک‌بارنز گونه از نسل‌سوخته است که اینجا و آنجا پرسه می‌زند تا معنایی برای زندگی خود بیابد. در عین‌حال توجه کاراوی به همسایه‌ی پولدارش جی گتسبی و مهمانی‌های پرهزینه‌ای که در شب‌های تابستان راه می‌اندازد، جلب می‌شود. رمان  گتسبی بزرگ، انتقاد وحشتناکی از طبقه‌ بندی اجتماعی است و نشان می‌دهد که تصمیمات و وسواس‌های آدم‌ها چگونه می‌تواند زندگی یک عده را به نابودی بکشاند.

"خورشید هم طلوع می‌کند" نوشته‌ی ارنست همینگوی

اثر کلاسیک همینگوی درباره‌ی مردی است که در جنگ جهانی اول انگیزه‌ی خود برای زندگی کردن را از دست می‌دهد. این کتاب که نثر شگفت‌انگیز همینگوی از مشخصه‌های بارز آن است، پیرنگ داستانی در آن نقش پررنگی ندارد و بیشتر درباره‌ی پیدا کردن دلیل زندگی در دنیایی است که مردم آن بی‌رحمند و زندگی توام با تبعیض و بی‌عدالتی است.

"مورخ" نوشته‌ی الیزابت کوستووا

پیرنگ داستانی رمان مورخ به لحاظ حس تعلیق و تاریخی بودنش، در سبک و سیاق رمان "رمز داوینچی دن براون" است. با این تفاوت که رمان مورخ درباره‌ی جست و جوی چند صد ساله برای پیداکردن آرامگاه دراکولا است.شخصیت اصلی داستان که یک زن است و نامش هرگز گفته نمی‌شود، در اروپا می‌گردد تا آرامگاه دراکولا را پیدا کند. در این بین، فلاش‌بک‌های دقیقی هم به جست و جو‌های پیشینیان زده می‌شود. اطلاعاتی که خواننده از این رمان به دست می‌آورد، جالب است. مخصوصا آنجا که ارتباط عجیبی بین دراکولا و گذشته شخصیت اصلی آشکار می‌شود. این کتاب وقت‌گیر است، ولی قطعا ارزش اینکه وقتتان را صرف کنید، دارد.

" آرزوهای بزرگ" نوشته‌ی چارلز دیکنز

پسرک، فقیر به‌دنیا می‌آید. پسرک، فقیر بزرگ می‌شود. پسرک متوجه می‌شود که قرار است از یک نیکوکار مرموز وارث شود. پسرک به شهر می‌رود تا با جامعه‌‌ی شهری آشنا شود و کم‌کم فراموشش می‌شود که انسان با پوشیدن لباس ابریشمی به شخص متفاوتی تبدیل نمی‌شود. آرزوهای بزرگ، داستانی با نثری زیبا و درباره عشق و پول و تاثیری است که هر دو اینها می‌توانند روی تصمیم‌گیری آدم داشته باشند.

" بازی اندرز" نوشته‌ی اورسون اسکات کارد

بازی اندرز که مخصوص نوجوانان است و به راحتی خوانده می‌شود، در ابتدا به صورت یک رمان علمی تخیلی آغز می‌شود ولی در ادامه به کند و کاو در مورد موضوع می‌پردازد که انسانیت چیست. "اندرویگین" قهرمان شش ساله‌ی این رمان در یک مدرسه آموزش مبارزه ثبت‌نام می‌کند و در آنجا می‌آموزد که در صورت وقوع یک حمله دیگر از سوی بیگانگان فضایی چگونه مبارزه کند. آنچه در ادامه می‌آید کتاب خیلی جالبی درباره‌ی روحیه یک پسرک نوجوان است که یاد می‌گیرد بی‌رحم و حسابگر باشد؛ او هرگز توانایی دوست داشتن را از دست نمی‌دهد. این کتاب دارای چند موضوع است که یکی از آنها دفاع از احساسات و ارزش تصمیم‌گیری مستقل است.

" آمریکایی آرام" نوشته‌ی گراهام گرین

داستان یک روزنامه‌نگار میانسال بریتانیایی که به همراه نامزد خود در ویتنام زندگی می کند و همچنین داستان یک فیلسوف جوان و امپریالیسم را زیر سؤال می‌برد. این کتاب به خواننده یادآور می‌شود که حتی کسانی که قصد خیر دارند می‌توانند با دخالت در جایی که اصلا هیچ‌جایی در آن ندارند، زندگی آدم‌ها را نابود کنند. دولت امریکا! گوشت بدهکار است؟

" دشتبان" نوشته‌جی دی سالینجر

هولدن کالفید قهرمان دشتبان [ ناتور دشت] از همه‌چیز تقلبی و متظاهرانه کلافه می‌شود، مدرسه شبانه‌روزی‌اش را ترک می‌کند و در اطراف شهر نیویورک پرسه می‌زند تا برای زندگی خود هدف و برنامه‌ای بیابد. هر کسی که دوره‌ی گند نوجوانی[!!] را پشت سر گذاشته باشد، با خواندن کتاب کلاسیک سالینجر به یاد تجارب آشنایی می‌افتد.

منبع:

 نشریه داستان همشهری،ترجمه‌ی فرشید عطایی، سال اول، اسفند 88، ش 7، ص 217 تا 223.

پسا فرواک نوشت:

1.من خیلی از این کتاب‌ها رو نخوندم و حیف. اونوقت‌ها که هم سن ‌و سال‌های من اینها رو می‌خوندند من داشتم تاریخ اجتماعی ایران و خواجه تاجدار و شریعتی می‌خوندم! می‌گن کتاب باید مناسب سن باشه همینه دیگه. (منو با موهای سیخ سیخی تصور کنید انگاری که صاعقه بهم خورده باشه!)

2. دوازده تا کتاب بعدی رو در پست بعدی میارم.

3. دوره‌ی گند نوجوانی؟! کی با این حرف موافقه؟

 

/ 5 نظر / 204 بازدید
سریر

خب من هم خیلی‌هاشو نخوندم. آخه ما که بچه بودیم کتاب نمی خوندیم که. من که با دوره‌ی گند نوجوانی موافقم. چیزی ازش نفهمیدم.

حسین(گیلانی)

سلام. من که به دو سه نفر رو بیشتر نمی شناسم. به نظرم خیلی نباید نگران نخوندنشون بود. کتاب خوب خوب برای خوندن زیاد هست. اگر عمر ما کفاف بده... من موافقم. نوجوانی من بدترین دوران زندگی من بود.

NiiiiiZ

اه! چرا؟؟ نوجوانی من خیلیییی خوب بود، تقریبن میشه گفت عالی بود. نگو این حرفو! خدا رو شکر که هنوز نزدیک 1 سال دارم تا 25 سالگیم!وگرنه دپرس می شدم می رفت. از اینا فقط دوتاشو خوندم!چقد عقبم!!

ترانه

نیستی ؟ کم پیدایی؟ یه زنگ به ما بزن‍ میبینی چه پر رو‌ام. دوست دارم تو زنگ بزنی زوره؟ راستی من نوجوانیم رو اصلا دوست ندارم. اصلا اصلا. یه جورایی مخم تاب داشت آن روزها. بچه های الان رو می‌بینی. همشون همه چیز حالیشونه. ما چی؟ مثل گاگولا‍.[گریه]

درخت ابدی

سلام. تا این‌جا که چند تاشو خوندم و یکی-دو تا رو هم فیلمش رو دیدم، به‌خصوص اولی که کار تروفوی بزرگه. "سرچشمه" و "مورخ" برام جالب بود. باید دید ترجمه شدن یا نه.